Miejski folklor: Czessband & Cała Praga Śpiewa + Molesta Ewenement
Koncert inaugurujący 71. Urodziny Starówki zagrają Czessband wraz z grupą seniorów „Cała Praga Śpiewa” i Molesta Ewenement. Ballady uliczne i warszawski rap – z pozoru różne gatunkowo opisują miasto w czasie zmieniających jego tkankę przełomów. Koncert zbiega się z 25-leciem płyty „Molesta Ewenement”.
Czessband – warszawska kapela, która swój repertuar opiera na gatunkach niekoniecznie kojarzonych ze stołecznym folklorem, jak mówią muzycy: z bluegrassu bierzemy sobie drive, z Bałkanów piękne melodie, z Węgier przytup, z Bliskiego Wschodu orientalne, zakręcone tematy, a z Warszawy – energię życiową, tradycję inspirowania się muzyką świata oraz bogactwo pięknych, warszawskich szlagierów.
Grupa muzyczna „Cała Praga Śpiewa” powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz zespołu Czessband. Śpiewa razem od 9 lat i w swojej twórczości odwołuje się do folkloru warszawskiego. Tworzą ją seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej 4, jak również osoby z innych dzielnic, które dołączyły podczas realizacji wielu projektów.
Molesta Ewenement – powstała w 1995 r. hip-hopowa grupa muzyczna, zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Inicjatorami powstania zespołu byli warszawscy raperzy Piotr „Vienio” Więcławski i Paweł „Włodi” Włodkowski. Ich debiutancki album „Skandal” z 1998 roku przysporzył grupie natychmiastowej, ogólnopolskiej popularności. Pozostali członkowie grupy to: Marek „Kaczy” Andrasik (do 1998), Tomasz „Pelson” Szczepanek, Robert „Wilk” Darkowski (do 2007) i Michał „DJ. B.” Olszański. Po rozpadzie w 2016 r. zespół zdecydował się na reaktywację dopiero cztery lata później.
Wieloletnie zainteresowanie Muzeum Warszawy kulturą niematerialną, w tym tradycyjną piosenką warszawską, połączyliśmy ze współczesnym namysłem nad transformacją tkanki społecznej miasta i jej wpływem na „brzmienie” stolicy. Program obejmuje spotkania, warsztaty i koncerty, a także badania nad tradycjami słowno-muzycznymi stolicy. Jesienią 2024 nakładem Muzeum Warszawy ukaże się ilustrowana publikacja „Piosenki warszawskie. Antologia tekstów”. Wyboru blisko 80 tekstów piosenek opowiadających o stolicy z perspektywy mieszkanek i mieszkańców dokonali Jan Emil Młynarski, Bartłomiej Chaciński i Jacek Hawryluk. W książce znajdą się zarówno utwory dawne, jak i najnowsze, powstałe w różnych kontekstach historycznych, społecznych i artystycznych, napisane przez twórców reprezentujących rozmaite nurty i gatunki muzyczne. Piosenkom towarzyszą komentarze autorów wyboru oraz teksty Piotra Kubkowskiego, Agnieszki Karpowicz i Igora Piotrowskiego. Autorem szaty graficznej książki oraz ilustracji jest Wojciech Pawliński, twórca „Legend warszawskich. Antologii”.
Niematerialna Warszawa „Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2024”.
Wydarzenie w języku polskim.
Więcej informacji na stronie organizatora.