Organizator/ka

Związek Powstańców Warszawskich

W budynku na Długiej 22 od ponad 30 lat spotykają się Powstańcy Warszawscy.  Teraz można tam obejrzeć nową wystawę Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności.

Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym Powstańców Warszawskich dzielą się m.in. Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach Powstańców Warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy.

To opowieść o ludziach, ich emocjach, strachu i radościach, które im towarzyszyły przez lata nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale też po wojnie, gdy żołnierze AK trafiali do więzienia, tak jak Anna Jakubowska pseudonim Paulinka. To historia domu na Długiej i budowy pomnika Powstania Warszawskiego, który widać z okien.

Po założeniu Związku Powstańców Warszawskich powstańcy wreszcie mogli się spotykać w swoim środowisku. W domu przy ul. Długiej przez ponad 30 lat odbywają się spotkania z ich udziałem. Z czasem powstańców zaczęło ubywać. Pozostały pamięć o nich i to miejsce.

Do obejrzenia nowej wystawy stałej zapraszamy do siedziby Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22. Wystawa czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00 oraz w niedzielę i soboty od 12.00-16.00.

Możesz wesprzeć Powstańców Warszawskich wpłatą na konto: Bank PKO BP IX O/Warszawa 42 1020 1097 0000 7102 0108 6362 z dopiskiem Darowizna